Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Antidoping

Ići dole 
AutorPoruka
Admin
Admin
Admin


Broj poruka : 489
Location : kraljevo
Datum upisa : 24.07.2007

Antidoping Empty
PočaljiNaslov: Antidoping   Antidoping Icon_minitimeSre Feb 11, 2009 6:35 pm

Prosledjujem informaciju koju je dobio SAFS od Antidoping agencije Republike Srbije, a koja se odnosi kako na sve klubove, tako i na svakog igraca ponaosob.

Broj: 01-0120/01 od 11.02.2009. godine
SPORTSKIM SAVEZIMA U REPUBLICI SRBIJI

Poštovani,

Оvim putem vas obaveštavamo o izvesnim novinama u vezi sa antidoping pravilima koje stupaju na snagu od početka ove godine, i podsećamo na obavezu sportista da prijave TUE pri korišćenju lekova sa Liste zabranjenih supstanci.

Prema Svetskom antidoping kodeksu, sportisti su odgovorni za prisustvo bilo kog zabranjenog sredstva ili njegovih metabolita i markera u njihovom telesnom uzorku. Dužnost svakog sportiste je da osigura da nijedna zabranjena supstance ne uđe u njegovo telo. Oni, kao i svi drugi ljudi, imaju pravo da se razbole ili povrede i da se u toku bolesti leče. Međutim, ono što ih razlikuje od ostalih je nemogućnost primene lekova ili terapijskih procedura bez konsultacije sa stručnim medicinskim osobljem.

Sportisti podležu redovnim doping kontrolama i moraju voditi računa o tome da se sredstva koja uzimaju ne nalaze na Listi zabranjenih doping supstanci ili metoda. Ovu listu objavljuje Svetska antidoping agencija (WADA) jedanput godišnje, a nacionalna antidoping institucija je usvaja. Lista zabranjenih doping sredstava sadrži:

1) supstance i metode koje su uvek zabranjene (anabolički agensi, beta-2-agonisti)
2) zabranjene metode (transfuzija)
3) supstance i metode zabranjene na takmičenju (glukokortikosteroidi, stimulansi)
4) supstance zabranjene u određenim sportovima (alkohol i beta blokatori u aeronautici)
5) specifične supstance (beta-2 agonisti, probenecid)

Zahtev za TUE (Therapeutical Use Exemption) ili izuzeće radi terapeutske upotrebe, se podnosi upravo u slučaju kada postoji indikacija za korišćenje supstanci i metoda sa Liste zabranjenih sredstava(zbog bolesti ili povrede), i služi da sportistu oslobodi opasnosti proglašenja doping pozitivnim, u toku ili van takmičenja. Svi sportisti imaju pravo na TUE, ali postoje jasne indikacije za njegovo odobravanje.

TUE se odobrava samo u skladu sa sledećim kriterijumima:

1) medicinsko stanje sportiste je dijagnostikovano u skladu sa postojećim međunarodnim standardima i verifikovano odgovarajućom medicinskom dokumentacijom;

2) ne postoji adekvatna terapijska alternativa zabranjenoj doping supstanci i/ili metodi za lečenje medicinskog stanja sportiste;

3) neuzimanje zabranjenih doping supstanci ili metoda tokom tretiranja nekog akutnog ili hroničnog medicinskog stanja značajno bi pogoršalo zdravlje sportiste;

4) terapijsko korišćenje zabranjenih doping supstanci i/ili metoda neće izazvati nikakvo dodatno poboljšanje sposobnosti sportiste osim onog koje bi se moglo očekivati usled vraćanja u normalno zdravstveno stanje nakon tretiranja legitimnog medicinskog stanja. Korišćenje zabranjenih supstanci i/ili metoda u cilju povećanja nivoa niskih/normalnih vrednosti endogenih hormona neće se smatrati opravdanim;

5) neophodnost korišćenja zabranjenih doping supstanci i/ili metoda nije, u potpunosti ili delom, posledica njihovog prethodnog neterapeutskog korišćenja.

TUE se neće odobriti ukoliko tražena primena zabranjenog doping sredstva ili metode služi prikrivanju dejstva prethodne povrede antidoping pravila, posebno upotrebe zabranjene doping supstance.

TUE potvrđuje Odbor za odobravanje izuzetaka za terapeutsku upotrebu antidoping agencije, na određeni vremenski period (po pravilu, ne duže od godinu dana). Sportista je dužan da TUE Odboru dostavi zahtev za odobravanje TUE najkasnije 21 (dvadeset jedan) dan pre sledećeg sportskog takmičenja na kome želi učestvovati, odnosno u fazi treninga, pre davanja zabranjenog doping sredstva.

Zahtev za odobrenje TUE- gde su svi podaci strogo poverljivi- mora biti podnet u originalu, jasno i čitko popunjen, uz svu potrebnu medicinsku dokumentaciju (stručno mišljenje lekara, istoriju bolesti, rezultate laboratorijskih ispitivanja i dijagnostičkih procedura, aktuelnu medikaciju i obrazloženje zašto dozvoljene supstance nisu adekvatna zamena).

TUE odbor se u roku od 10 dana izjašnjava, i ako se izuzeće radi terapeutske upotrebe odobri, nacionalna antidoping agencija obaveštava o tome Svetsku antidoping agenciju, nadležnu međunarodnu i nacionalnu sportsku asocijaciju. Odobrenje za terapijsko izuzeće se može izdati i retroaktivno samo u izuzetnim situacijama kada postoji potreba za urgentnom primenom zabranjenih supstanci i metoda (npr. transfuzija kod iskrvarenja).

Za lečenje pojedinih medicinskih stanja koja se često sreću kod sportista a koja zahtevaju primenu supstanci sa Liste zabranjenih doping sredstava, do 2009. godine nije bio neophodan potpuni već skraćeni proces zahteva za odobrenja TUE- skraćeni TUE (Abbreviated Therapeutical Use Exemption; u daljem tekstu ATUE). Zabranjene doping supstance i/ili metode za koje je odobravan ATUE striktno su bile ograničene na sledeće:

1) beta-2-agoniste (formoterol, salbutamol, salmeterol i terbutalin) kada se administriraju kao inhalaciona terapija, i

2) glukokortikosteroide- za nesistemsku primenu. Pod nesistemskom primenom se podrazumevaju svi načini amplikacije osim oralne, rektalne, intravenske i intramuskularne.

Od 2009. godine, u ovom delu terapeutskog izuzeća dolazi do izvesnih promena. Nesistemski i inhalatorni glukokortikosteroidi uneti intraartikularno, periartikularno, peritendinozno, epiduralno i intradermalno će se prijavljivati kroz ADAMS bazu (Anti-Doping Administration and Management System) u vidu Declaration of use tj. Deklaracije o upotrebi. Unosiće se podaci o vrsti, dozi i načinu primene zabranjene supstance, kao i podaci o lekaru koji je prepisao terapiju. Antidoping agencija će primati obaveštenja sportista o korišćenom leku i unositi u ADAMS bazu, tako da će to automatski biti prijavljeno nadležnoj sportskoj organizaciji i Svetskoj antidoping organizaciji.

Deklaraciju o upotrebi se može preuzeti sa sajta ADAS-a www.adas.org.yu/preuzimanje, gde se može naći i Pravilnik o odobravanju izuzetaka za terapeutsku upotrebu, kao i Lista zabranjenih supstanci.

Svi sportisti koji koriste terapiju za astmu, moraće da otvore neku vrstu medicinskog kartona u nacionalnoj antidoping organizaciji, gde će na određeno vreme (šest meseci ili godinu dana), morati da revidiraju svoje nalaze. Njima će se klasičan TUE (a ne ATUE kao prošle godine) odobravati na duži vremenski period, kada se dokaže da sportista stvarno ima potvrđenu dijagnozu astme. Naglašavamo da je za dijagnozu astme potrebno uraditi metaholinski test, jer njega zahteva WADA Svetska antidoping agencija.

Postoje jasno određene bolesti koje se tretiraju medikamentima i terapijskim procedurama koje se nalaze na Listi zabranjenih doping supstanci, i njihova primena sportistu obavezuje da zatraži odobrenje za TUE. To su sledeće bolesti:

1. Insulin zavisni diabetes mellitus
2. Hronične inflamatorne bolesti creva
3. Bolesti i povrede skeletno-muskularnog sistema
4. Hipogonadizam kod muškaraca
5. Astma
6. Transplatacija bubrega
7. Arterijska hipertenzija
8. Narkolepsija i katapleksija
9. Poremećaj smanjenja pažnje- hiperaktivnost dece i adolescenata
10. Nedostatak hormona rasta kod odraslih
11. Nedostatak hormona rasta kod dece i adolescenata

Ako znamo da Nemačka antidoping agencija godišnje obradi i do 4 500 TUE, a Antidoping agencija Republike Srbije svega 25, postavlja se pitanje da li su naši sportisti toliko zdraviji od ostalih u svetu, ili jednostavno nemaju naviku i kulturu prijavljivanja upotrebe zabranjenih supstanci u terapijske svrhe. Do sada je bilo slučajeva da su sportisti proglašeni doping pozitivnim i kažnjeni jer je kod njih otkriveno prisustvo zabranjenih supstanci koje su oni koristili kao lekove, ali nisu to prijavili. Smatramo da je ovo suviše ozbiljan problem, da bi se tek tako oslonili na sreću da igrači ne budu doping testirani. Popunjavanje jednog obrasca, pogotovo za nesistemske kortikosteroide koji se najčešće koriste, je jednostavan postupak, koji sportistu oslobađa stresa i rizika da bude kažnjen i suspendovan. Ovde je veoma bitno napomenuti da postoji niz depo preparata koji u organizmu ostaju i do mesec dana npr. preparat DIPROPHOS, za koji se se kod nas najčešće odobravao TUE, i mora se misliti o tome da ukoliko sportista ima takmičenje čak i mesec dana nakon primanja tih supstanci, on može biti pozitivan na testiranju.
Iz svega navedenog jasno proizilazi da je neophodno da o postojanju terapeutskog izuzeća budu obavešteni kako sportista, tako i njegov trener i lekar, kao i svi potencijalni učesnici u ovom procesu. Sportski savezi sa svoje strane su dužni da svoje članove informišu o ovome i proslede im ovaj dopis.
Unapred Vam se zahvaljujemo na saradnji, sa nadom da će se i kod nas uskoro razviti kultura da poštujemo sportske pravila i propise u svim oblastima, kako bi bile izbegnute neželjene posledice.

Spoštovanjem Dr Marija Anđelković
Stručni saradnik za TUE i doping kontrolu
Antidoping agencija Republike Srbije
Nazad na vrh Ići dole
https://royalcrowns.serbianforum.info
 
Antidoping
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: Kraljevo Royal Crowns :: Royal Crowns - Seniori-
Skoči na: